Nasze radio to nie tylko prekursor polonijnego eteru, ale również historia amerykańskiej radiofonii. To prawie 100-letnia tradycja!

Fale 1490 pojawiły się oficjalnie w eterze w 1951 roku jako WEBS. Wkrótce zmieniono nazwę na WOPA nawiązującą do nazwy miejsca, w którym mieści się Radio. Legendarny hotel Oak Park Arms otworzył swoje luksusowe wnętrza w 1922 roku i przez kolejnych kilka dekad był miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale również licznych turystów. Nie stroniły od niego również ówczesne elity, a nawet… znani gangsterzy.

Często można było tu spotkać legendarnego Ala Capone oraz załatwiających swoje “wietrzne” interesy polityków. W jednym z apartamentów zatrzymała się także Pierwsza Dama USA Eleonora Roosevelt. Z sali balowej hotelu już od 1923 roku emitowane były fale radiowe, a pierwsi słuchacze – od Alabamy po Oklahomę – mogli bawić się w rytmie jazzowej awangardy. W połowie lat 70. hotel przekształcono w dom seniora. Zmieniło się również radio.

W 1984 roku na WBMX, a w 1987 r. na WPNA. Radio Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) nadaje swoje audycje od 1 maja 1987 r. Pierwszą piosenką, którą posłaliśmy w eter były “Schody do nieba” grupy Led Zeppelin.

 

Radio WPNA dziś…

Historia Radia WPNA 1490AM to ponad 30 niezależnych programów radiowych. Zdecydowana większość po polsku, ale znajdują tu swoje miejsce także bloki irlandzkie, ukraiński i amerykańskie. Proponujemy także niemal każdy rodzaj muzyki: od folku, przez polkę, bluesa i rock aż do najnowszych przebojów pop. Niektóre programy mają wieloletnią tradycję. Rodzina Hagerty prowadzi swoją audycję już 60 lat, a Godzina Różańcowa ojca Justyna ma ponad 80 lat. Wśród polonijnych dziennikarzy są osoby, które prowadzą swoje programy od prawie pół wieku, a wiele popularnych audycji nie znika z anteny od lat 80. ciesząc się wciąż niesłabnącą popularnością wśród słuchaczy.